Przede wszystkim jest to jednak z prostszych prac w kwestiach całej branży internetowej. Prostszej, czyli takiej, którą może wykonywać ktoś bez odpowiedniego wykształcenia. Jednakże potrzebna jest stosowna wiedza, bowiem bez niej wiele aspektów pracy pozycjonera to po prostu czarna magia dla zwykłego zjadacza chleba. Pozycjoner pracuje i w środowisku Internetu i w szeroko pojętym otoczeniu copywriterskim.

Musi znać się na zagadnieniach technicznych tyczących się pozycjonowania, musi potrafić uszeregować i rozplanować tak pracę, aby dawała najlepsze efektu, a z drugiej strony musi dbać o treść, wartość merytoryczną swojej pracy. Często sama copywirterka jest zlecana zawodowcom, jednak w wielu przypadkach, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z niewielkimi firmami pozycjonerskimi, to takie prace również wykonywane są przez pozycjonera. Poza tym pozycjonowanie to nie tylko praca na specjalistycznych programach, dodawanie tekstów do presell page, oraz opisów stron do katalogów.

Zadania copywritera w pracy

To również optymalizacja stron internetowych pod względem zagadnień SEO. Poza tym pozycjoner bardzo często jest również swego rodzaju pracownikiem działu marketingu, który umieszcza dane, pozycjonowane przez siebie strony na wartościowych portalach. Są one umieszczane w formie wymiany, lub pozycjoner płaci za takiego typu działania. Podsumowując, praca pozycjonera to przede wszystkim znajomość tematu, oraz poświęcenie mu należytej ilości czasu. Konsekwencja w działaniu, oraz odpowiednio dobrana systematyczność, to dwie cechy, które sprawiają, że można o kimś powiedzieć „dobry pozycjoner”. Pozycjonowanie to nie sztuka, lecz przede wszystkim kunszt i rzemiosło, które perfekcyjnie wyuczone może dawać bardzo dobre efekty.