
Historia dronów zaczęła się, podobnie jak setek innych technologii, w laboratoriach i na poligonach wojskowych. Idea statków bezzałogowych mogących wykonywać z lotu ptaka zdjęcia lub filmy szpiegowskie oraz przenosić określone przedmioty, na początku XXI wieku stała się powszechnie dostępna również dla użytkowników cywilnych.
Dla większości oglądanie ziemi z lotu ptaka albo fotografowanie różnych obiektów z góry to frajda i zabawa. Czy jednak samo posiadanie drona daje gwarancję zdobycia doskonałej jakości dokumentacji filmowej albo zdjęciowej? Na to i wiele innych pytań odpowie ten artykuł.
Gadżet, czy technologia przydatna w świecie mediów i marketingu?
Kupienie drona z plastiku za kwotę kilkuset złotych to bardzo dobry pomysł na prezent komunijny czy urodzinowy. Aby korzystać z urządzenia trzeba mieć jednak minimum wiedzy o przestrzeni powietrznej oraz na temat zasad posługiwania się bezzałogowymi statkami powietrznymi.
Dla potrzeb rekreacyjnych czy sportowych od operatorów dronów nie wymaga się posiadania żadnych uprawnień potwierdzanych certyfikatami czy świadectwami. Wystarczy wiedza o bezpiecznych strefach, w których dopuszcza się korzystanie z urządzeń do celów niekomercyjnych. Nawet niewielki dron użyty w niewłaściwy sposób w zakazanej strefie może być przyczyną groźnego wypadku lotniczego.
Drony z platformami o znacznej wadze oraz z bardzo dobrej jakości sprzętem fotograficznym są wykorzystywane do świadczenia usług fotograficznych i filmowych. Zdjęcia z drona lub doskonałej jakości filmy z drona wykonane przez profesjonalistów to materiały, które mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach.
Operatorzy dronów profesjonalnych muszą legitymować się świadectwem ukończenia kursu UAVO i zdania egzaminu przed komisją egzaminacyjną Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Co warto wiedzieć o wynajmie dronów.
Firmy posiadające drony do wykonywania dokumentacji spełniającej najwyższe standardy nie wypożyczają sprzętu, a świadczą usługi. Oznacza to tyle, co wynajem drona z operatorem. Sprzęt używany przez nich to zestawy kosztujące czasem tyle, co wysokiej klasy samochody.
Decydując się na taką usługę warto sprawdzić, jakie elementy składają się na końcową kwotę wypożyczenia. Oprócz kosztów eksploatacji sprzętu i pracy operatora (najczęściej dwóch) należy uwzględnić koszty dojazdu ekipy, noclegi i wyżywienie (gdy zdjęcia trwają dłużej) oraz inne czynności, na przykład wykonywanie dodatkowych zdjęć, czy filmów z innej perspektywy niż lot ptaka. Wiele firm specjalizuje się także w montowaniu filmów, a nawet doradza w kwestiach reżyserskich.
Operator drona to z reguły człowiek biegły nie tylko w obsłudze nowoczesnej technologii – to przede wszystkim profesjonalny fotografik lub filmowiec, który ma w sobie niezwykłą wrażliwość artysty, polot i wyczucie estetyczne. Każdy pracujący z dronem doświadczony operator potrafi mistrzowsko kadrować a mając na uwadze temat dokumentacji wykorzystywać maksymalnie możliwości sprzętu, uwzględniając przy tym warunki krajobrazowe oraz pogodowe.